Mace S Belvedera HITNO Traže Spas

Obraćamo se svim ljudima dobre volje koji žele pomoći, prvenstveno onim ljudima koji vole i hrane mačke i koji su svoja staništa sterilizirali. Naime u centru Rijeke, točnije na Belvederu, gdje Udruga Mijau i 2 Volontera već 4 dana spašavaju 20 –ak maca, a od kojih su se već neke i okotile. Svim stanarima zabranjeno je hraniti mačke koje se nalaze u dvorištu tipa kortilja iz kojeg ne mogu izaći. Znači ne mogu naći niti hranu niti vodu. Bakica od 83 g koja ih je najviše i redovito hranila spuštajući sa špagom i hranu i vodu u posudama, prije 15 dana morala je prestati pod pritiskom susjeda. Rekla nam je: “svi me napadaju”. Nakon 8 dana bez hrane mačke su zijevale ispod njena balkona i tako je jedna maca i uginula. Leš smo našli ispod susjedinog balkona. Dakle ne znamo da li je zaista uginula od otrova ili od gladi. Nitko, ama baš nitko od svih stanara nije se našao da ode i makne leš od mačke. Danima se raspadala i smrad se širio do neba. Nakon poziva  unuke kako joj baku svi stanari maltretiraju jer je počela hraniti mace, otišli smo na mjesto događaja i ostali smo zgroženi onim što smo vidjeli. Ustanovljeno je da nisu samo problem mačke, nego nešto puno veće, a to je ljudska lijenost, nemar, neodgovornost i na prvome mjestu neljudskost. Dakle, dvorište je tipa kortilja, znači zatvoreno je sa 4 zgrade. Dvorišni prostor je krcat mačjeg izmeta, korova od kopriva, trnja, suhog granja, smeća, TV-antena, kutija i da dalje ne nabrajamo. Dvorište je podijeljeno sa zidićem cca 1 m visine, preko kojega mace prelaze u manji prostor dvorišta ispod kojeg se nalaze šupe, ostave ili drvarnice. To su prvenstveno ostave smeća, lešina  mačića i mačaka, lešina štakora i velike vlage. Dakle, u cijelome kortilju osjeti se smrad koji se širi do najviših katova zgrada. Zbog svega navedenoga kroz dvorište je vrlo teško prolaziti. Potrebne su dobre čizme. Nastojali smo vam opisati i predočiti sliku dvorišta, naravno, bez mirisa. Dakle jednom riječju to je nešto zastrašujuće. Nikako ne možemo vjerovati da postoje takvi ljudi koji rješavaju problem mačaka tako da ih se ostavi da krepavaju od gladi i žeđi. Ne možemo vjerovati da ti neljudi mogu živjeti u takvome okruženju smeća i smrada i da nitko ništa nije do sada poduzeo. Iz pouzdanih izvora saznali smo i to da su se obraćali i Veterinarskoj stanici Rijeka za uklanjanje mačaka. No oni su im tražili 25 kn po danu. Što to znači? Mačke bi šinteri pokupili, naplatili držanje 60 dana po mački i poubijali. Stoga molimo sve ljude koji imaju kuće, okućnice i koji vole mace da spase ove mace tj za njihov prihvat dvije po dvije ili barem po jednu, kako tko može, jer tamo će ih sve poubijati ukoliko ih vratimo, a s njima nemamo kuda. Mace su sada sterilizirane i nalaze se u stanovima volontera, pa tako i ove dobrice iz kaveza gdje se trenutno oporavljaju postoperativno, moraju hitno van jer u kavezima ne mogu dugo biti. Molimo i apeliramo sve građane za privremeni prihvat mačaka u svoja staništa ili privremeni smještaj do pronalaska rješenja. I opet poručujemo svima koji samo hrane da uz hranjenje mačke moraju sterilizirati. Učinite to kada vam je jedna ženka u staništu i nemojte čekati kada od jedne dođe 10. Jedino tako ćete pomoći životinji.

Nazovite 091/5435819.