Masovno Trovanje Životinja

MOLIMO VAS PROČITAJTE tekst pravnika koji objašnjavaju zašto je nužno kontaktirati policiju: “Dragi sugrađani, primijetili smo da iako su, prema izvještavanju tiskanih i elektroničkih medija, na području Zagreba u zadnjih nekoliko tjedana na zelenim površinama i ulicama našeg grada postavljene tvari kojima je otrovano više pasa i mačaka (neke i s letalnim posljedicama), dojave o pronalasku sumnjivih supstanci Policijskoj upravi zagrebačkoj dolaze na kapaljku. I to usprkos činjenici ažurnog dojavljivanja suspektnih mjesta putem društvenih mreža. Valja napomenuti da su prema odredbi članka 204. st. 4. Zakona o kaznenom postupku građani dužni prijaviti kaznena djela za koja se progoni po službenoj dužnosti. S obzirom da postavljanje otrovnih supstanci na javne površine može predstavljati jedno od niza kaznenih djela za koje se progoni po službenoj dužnosti, molimo vas da u slučaju pronalaska sumnjivog sadržaja na javnoj površini ili bilo kojeg saznanja o mogućem počinitelju, odmah o tome izvijestite policiju pozivom na broj 192. Na taj način omogućit ćete policijskim službenicima izuzimanje tragova na licu mjesta te upućivanje sumnjivih tvari na analizu ovlaštenim tijelima. Osim toga, promptno obavještavanje policije o pronađenoj suspektnoj tvari ili smjesi može spasiti, ne samo živote kućnih ljubimaca, već i živote ljudi. Napominjemo da će tako prikupljeni inicijalni podaci omogućiti policiji odnosno državnom odvjetniku uvid u pravo stanje stvari i odgovarajuću pravnu kvalifikaciju djela. Tek kada se dobije pravi uvid u razmjere ovog nedjela, moći će se kazati je li riječ samo o kaznenom djelu iz članka 205. Kaznenog zakona – ubijanje i mučenje životinja, što se učestalo spominje u medijima, a za koje djelo se može izreći kazna zatvora do jedne godine, ili je riječ o težem kaznenom djelu za koje se može izreći kazna zatvora do pet ili, čak, i više od pet godina zatvora. Naime, prema podacima iz sredstava javnog priopćivanja, riječ je o otrovu koji može predstavljati opasnost, ne samo za život životinja, već i za život ljudi. Ako je tome tako, moguće je da je riječ o kaznenom djelu Dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom iz članka 215. Kaznenog zakona. Za to djelo počinitelj može biti kažnjen kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina, odnosno od jedne do deset godina ako je prouzročena teška tjelesna ozljeda neke osobe ili imovinska šteta velikih razmjera. U slučaju smrti jedne ili više osoba, počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri do petnaest godina. Ako istraga pokaže da je više počinitelja i da su isti dogovorili da će počiniti kazneno djelo za koje se po zakonu može izreći kazna zatvora u trajanju duljem od tri godine, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine. Osim toga, prema članku 330. Kaznenog zakona, kaznom zatvora do tri godine kaznit će se onaj tko otrove za koje zna da su namijenjeni počinjenju kaznenog djela, izrađuje, nabavlja ili drugome omogućuje da do njih dođe. Nadalje, moguće je da su otrovi postavljeni na ulicama Zagreba zabranjeni ili u ograničenoj upotrebi, uslijed čega bi osoba koja ih proizvodi ili njima trguje mogla biti u zoni kaznenog djela zabranjene proizvodnje odnosno zabranjene trgovine. Ako su predmetni otrovi nezakonito preko granice uneseni u Republiku Hrvatsku, počinitelj (i) mogu biti kažnjeni kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina. Stoga vas, dragi sugrađani, molimo da o svakom pronalasku sumnjive tvari izvijestite policiju, kako bismo naš grad učinili sigurnim za naše kućne ljubimce i djecu te ujedno izvršili zakonom propisanu dužnost prijavljivanja kaznenih djela koja se progone po službenoj dužnosti”.